2 مجتمع پرورش ماهی تیلاپیا در بافق راه‌اندازی می‌شود
مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: بزودی 2 مجتمع پرورش ماهی تیلاپیا با صرف 18 میلیارد تومان در این شهرستان راه اندازی می شود.
1399/11/14

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ، علی اکبر رحمتیان در حاشیه دیدار از مجتمع های پرورش ماهی تیلاپیای بافق افزود: این 2 مجتمع با 2 روش سیستم بیوفلاک و سیستم مدار بسته (RAS) با تکثیر سه میلیون قطعه بچه ماهی در سال و تولید سالانه 100 و 300 تن ماهی تیلاپیا مراحل پایانی ساخت را طی می‌کند.

وی ضمن تشکر از حضور فعال بخش خصوصی در شهرستان بافق و شکوفایی صنعت آبزی پروری، بر فرآوری ماهی تیلاپیا و عرضه آن در بازار تاکید کرد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی ، 120 تن ماهی تیلاپیا در سال 98 از 11 استخر(مزرعه) پرورش ماهی شهرستان بافق برداشت شد که این تولید در سال 99 با توجه به شیوع ویروس کرونا 20 درصد کاهش یافت.

وی بیان کرد: سال گذشته، مجوز تکثیر و پرورش بچه ماهی برای استان های قم، سمنان، خراسان جنوبی و یزد از سازمان محیط زیست اخذ شده است اما فقط در یزد برای نخستین بار پس از پنج سال وقفه، این مقدار گوشت ماهی تیلاپیا در بافق تولید شد.

رحمتیان در خصوص علت توقف این گونه ماهی خاطرنشان کرد: ماهی تیلاپیا در رودخانه و دریا به خاطر اینکه از غذای بقیه آبزیان تغذیه می‌کند و حیات آن‌ها را به خطر می‌اندازد، باعث به هم خوردن اکوسیستم و چرخه غذایی آبزیان می‌شود، به همین دلیل پرورش و تکثیر آن حدود پنج‌سال قبل در کشور و در نتیجه بافق متوقف شد و تعدادی از کار بیکار شدند.

به گفته این مسوول،پیگیری سازمان شیلات ایران و همکاری وزارت جهادکشاورزی و ارایه نتایج مطالعات و پژوهش‌ها از سوی مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور بافق و اینکه این شهرستان به آب‌های آزاد و رودخانه‌های دایمی دسترسی ندارد، منجر به صدور مجوز پرورش این ماهی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرستان بافق شد.

مدیرجهادکشاورزی بافق با بیان اینکه ماهی تیلاپیا برای اولین بار در سال 1387 از اندونزی برای انجام تحقیقات و پژوهش به مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور بافق وارد شد افزود: مطالعات در خصوص امکان بومی سازی شرایط پرورش این آبزی چندین سال به طول انجام انجامید و با توجه به خصوصیات خاص آن و دغدغه‌های سازمان حفاظت محیط زیست ، مجوز پرورش تا سال 1397 در استان به تعویق افتاد.

رحمتیان اضافه کرد: پرورش آزمایشی تیلاپیا در سال 1392 و در هشت استخر خاکی مجتمع پرورش ماهی بافق و 2 استخر ذخیره آب کشاورزی، برای یک دوره (رهاسازی ماهی در فصل بهار و صید در فصل پاییز) انجام شد، اما پس از آن به دلیل موافقت نکردن سازمان حفاظت محیط زیست با رها سازی در سیستم آبزی پروری شهرستان، پرورش آن متوقف شد که با پیگیری مسوولان مربوطه پرورش این گونه با ارزش از سال 98 در بافق از سرگرفته شد.

وی با بیان اینکه برای پرورش تیلاپیا به ازای هر تُن، 2 نفر به طور مستقیم و پنج نفر غیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند،ابراز امیدواری کرد: سال آینده (1400) یکهزار و 100 تن ماهی به ظرفیت پرورش و تولید آبزیان استان افزوده شود.

تعداد مشاهده خبر125 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal