طرح حفاظت از ورود سیل به منابع آب کشاورزی بافق آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: طرح حفاظت و پیشگیری از ورود سیل احتمالی ناشی از بارندگی در ماه های آینده به چاه‌ها و قنات‌های آسیب پذیر با پیش بینی 10 میلیارد ریال هزینه، در این شهرستان آغاز شد.
1399/09/25

علی اکبر رحمتیان با بیان اینکه خسارت ناشی از سیل، بیشتر سبب ورود سیلاب‌ و رسوبات به داخل قنات‌ها و مسدود شدن مسیر این سازه آبی می شود، افزود: عملیات یادشده شامل گواربندی ، ایجاد خاکریز در اطراف قنات‌ها و طوقه چینی میله‌های چاه است.

وی تصریح کرد: سیلاب‌های مخرب و فرسایش خاک یکی از تهدیدهای جدی برای قنات‌های مناطق خشک و نیمه خشک کشور از جمله بافق است که هنگام جاری شدن سیل یا روان آب‌های ناشی از بارندگی نتیجه دخالت انسان در طبیعت است که دچار خسارت می شود.

این مسوول از آغاز عملیات اجرایی حفاظت و پیشگیری از خسارت احتمالِی سیل در یکی از پرآبترین قنات‌های شهر بافق خبر داد و اظهار کرد: قنات «هنیه» به طول 500 متر، 20 لیتر بر ثانیه آبدهی دارد.

وی تعداد مالکان این قنات را 210 نفر و تعدادبهره‌برداران آن را 105 نفر اعلام کرد و یادآور شد: 120 هکتار از باغ‌ها و مزارع کشاورزی شهر بافق از آب قنات هنیه آبیاری می‌شود.

رحمتیان با بیان اینکه بعد از قنات هنیه، کار حفاظت بقیه چاه‌های کشاورزی و قنات‌های شهرستان به ترتیب اولویت انجام می شود ،افزود: برای اجرای عملیات حفاظت و پیشگیری از وقوع سیل به منابع آب زراعی شهرستان، 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گفته مدیر جهادکشاورزی بافق، 35 رشته قنات و 25 حلقه چاه شهرستان در معرض خطر احتمالی سیلاب قرار دارد که بر اساس اولویت، کار حفاظت آن‌ها در مدت یک ماه انجام می‌شود.

بارش‌های هفته گذشته 75 میلیارد ریال به راه‌های روستایی، جاده های ارتباطی، قنات ها و راه‌های بین مزارع خسارت وارد کرد که پس از جاده‌ بیشترین خسارت مربوط به بخش کشاورزی است.

وسعت زمین‌های زیرکشت محصولات زراعی و باغی بافق، 6 هزار و 290 هکتار است که با 117 حلقه چاه عمیق ، نیمه عمیق و 120 رشته قنات، آبیاری می‌شود.

تعداد مشاهده خبر84 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal