برداشت پسته شهرستان اردکان
امسال بیش از 9000 تن پسته خشک در اردکان تولید می شود.
1399/06/15

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی اردکان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردکان در خصوص فصل برداشت پسته در این شهرستان توضیحاتی به شرح ذیل بیان فرمودند :

پسته به لحاظ اقتصادی و همچنین سازگاری با آب و خاک و شرایط جوی مهمترین محصول کشاورزی شهرستان می باشد . از 10000 هکتار سطح زیر کشت فعال شهرستان 7500 هکتار آن تحت کشت باغات پسته می باشد . 6800 هکتار ازاین سطح کشت را باغات پسته بارورتشکیل داده و 700 هکتار آنرا باغاتی تشکیل می دهد که غیر بارور بوده وهنوز به محصول دهی نرسیده اند

. انتظار این است که با بارور شدن باغات نو و حذف بعضی زراعت های پرآبخواه در شهرستان و جایگزینی آن با کشت پسته سطح کشت پسته در شهرستان در پایان برنامه ششم به 8500 هکتار برسد.

هرساله از اواسط تیرماه فصل برداشت از ارقام بومی تیرماهی شروع شده و تا اواسط آبان برداشت از سایر ارقام ادامه پیدا
می کند .

کار برداشت پسته کاملا با دست انجام می شود و تاکنون مکانیزه نشده بنابر این فصل برداشت فصل پرکاری برای باغداران پسته می باشد . با توجه به اینکه هر کارگر در روز متوسط می تواند حد اکثر70 کیلو پسته برداشت نماید ، در شهرستان حداقل به 364000 نفر روز کارگر نیاز دارد .( این معادل کارکرد 3000 نفر در طول زمان 4 ماه می باشد ) .

. 20 درصد پسته به صورت کل برای تازه مصرفی در بازار به فروش می رود و 80 درصد آن بلافاصله بعد از برداشت روانه ترمینال های ضبط و فرآوری پسته می گردد.

در سالهای قبل بیش از 28 ترمینال بهداشتی با ظرفیت فرآوری 42000 تن پسته تر ایجاد گردیده است در این ترمینال ها کار پوست کنی پسته و خشک کردن آن به صورت بهداشتی انجام می گردد . با توجه به اینکه پسته مهمترین محصول صادراتی کشاورزی کشور و شهرستان می باشد و حیثیت و وجهه کشور در صادرات در گرو صادرات محصولات بهداشتی می باشد از باغداران انتظار می رود محصول خود را جهت آماده سازی تنها به ترمینال های بهداشتی بسپارندو با رعایت موارد بهداشتی از وجهه کشور در صادرات پسته محافظت نمایند .

واحدهای پسته پوست کنی آبی غیرمجاز و غیربهداشتی بوده و برای ادامه فعالیت باید خط فرآوری خود را اصلاح نمایند .

هم اکنون با احداث چند کارخانه فرآوری پسته در شهرستان ظرفیت فرآوری پسته در شهرستان به 5300 تن رسیده است در این واحد ها معمولا از پسته های دربسته مغز و خلال پسته تولید شده و به واحد تولید گز و سوهان و همچنین برای صادرات ارسال می گردد . انتظار این است که در پایان برنامه ششم یعنی سال 1400 ظرفیت فرآوری در شهرستان به 7500 تن برسد. ارزش محصول پسته شهرستان بالغ بر 700 میلیارد تومان برآورد می شود

هرساله بخشی از محصول پسته به دلیل مخاطرات جوی همچنین گرمازدگی و سرمازدگی و طوفان از دست می رود که اگر کشاورزان از زمان و محل وقوع این مخاطرات خبر داشته باشند می شود با اقدامات پیشگیرانه خسارت ناشی از این مخاطرات را به حداقل رساند . در سالهای گذشته سامانه هایی در محل مزرعه حجت آبادو مهدی آباد نصب شده که پیش از وقوع این مخاطرات زمان وقوع آن را از طریق ارسال پیامک برای کشاورزان به اطلاع آنها می رساند . امید است با گسترش استفاده از این سامانه و اقدامات پیشگیرانه خسارت ناشی از این مخاطرات به حداقل کاهش پیدا کند .

امسال خسارت ناشی از تگرگ و گرما زدگی در سال زراعی جاری بالغ بر 35 درصد برآورد می گردد ولی با این وچود متوسط عملکرد پسته شهرستان بالغ بر 1350 کیلو گرم در هکتار می باشد.

امسال بیش از 9000 تن پسته خشک در اردکان تولید می شود

از ارقام پسته غالب شهرستان می توان رقم تیرماهی ، بادامی ، حاجی عبدالهی ، حسن عباسی ، احمدآقایی ، اکبری ، فندقی ، پرنده ای و کله قوچی را نام برد .

باغات شهرستان اردکان به علت قدمت سابقه کشت محصول به عنوان بانک ژنتیکی از ارقام سازگار پسته شناخته شده که
می توان از آن به عنوان پایه های مقاوم به شوری ، گرما ، سرما و گومز بهره برداری نمود . این ارقام می تواند باعث ایجاد مقاومت در برابر مخاطرات جوی از جمله گرمازدگی و سرمازدگی و همچنین مقاومت در برابر آفات گردد .

تعداد مشاهده خبر111 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal