دومین محموله بز نژاد مورسیا اسپانیا به اردکان انتقال یافت
دومین محموله بزشیری مورسیا که بهترین نژاد این حیوان در کشور اسپانیاست، امروز( شنبه) با پرواز مستقیم به فرودگاه بین المللی یزد انتقال یافت و با هماهنگی های انجام شده به مرکز تکثیر مورسیای ایران واقع در این شهرستان حمل شد
1399/04/21

به گزارش روبط عمومی شهرستان اردکان به نقل از ایرنا علیرضا احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردکان روز شنبه افزود: گام اساسی برای جهش تولید دام سبک پر بازده در اردکان برداشته شده است و در این چارچوب با ورود گله مادری دام های شیری پرتولید شامل یک هزار و 700 راس بز مورسیا ،200 راس مالاگا و 100 راس بز سانن از اسپانیا گام بلندی برای تبدیل مرکز تکثیر دام های سبک پر تولید در این منطقه برداشته شد.
وی اضافه کرد: این واحد که با سرمایه گذاری یکی از فعالان حوزه دامداری درحال ساخت است در آینده نزدیک به یکی از بزرگترین مراکز پرورش و تکثیر نژاد مورسیا در کشور تبدیل می شود که ظرفیت این واحد پنج هزار راس است.

به گفته وی با ساخت این واحد و طرح توسعه آن، اردکان در تولید و تکثیر بز مورسیا و مالاگا به قطب تولید کشور تبدیل می شود.
مدیر جهاد کشاورزی اردکان تصریح کرد: بز مورسیا یکی از نژادهای معروف اسپانیاست، علاوه بر اینکه از مقاومت بسیار بالایی در آب و هوای گرم و خشک برخوردار است، تولید شیر مناسبی دارد ، متوسط جثه بوده و در تمام فصول قابلیت جفت گیری و آبستنی را دارد .
بز مورسیا گرانادا از نژاد بزهای خانگی است که در مناطق نیمه خشک در جنوب شرقی اسپانیا پرورش داده می شود، این نژاد بومی Almeria ، Alicante ، Murcia و Granada است.

این نژاد همچنین با نام مورسیانو گرانادینا شناخته می شود ، مورسیا گرانادا نوعی بز شیری است و به طور عمده برای تولید شیر نگهداری می شود که متوسط ​​وزن حیوان نر حدود 50 تا 60 کیلوگرم است و وزن بز ماده به 30 تا 50 کیلوگرم می رسد.
بز مورسیا گرانادا را عمدتاً به دلیل تولید شیر پرورش می دهند، اما به تولید گوشت نیز معروف است، ماده ها پنج تا 10 ماهگی و نرها چهار تا 10 ماهگی به بلوغ می رسند ولی به طور میانگین سن بلوغ هشت است.
دوره بارداری این حیوان معمولاً 148 تا 155 روز است شیر آن از سایر نژادهای بز شیری بهتر است و حاوی 5.6 درصد چربی و 3.6 درصد پروتئین است و دوره شیردهی آن حدود 210 روز است. به طور متوسط ​​سالانه 500 لیتر شیر تولید می کند.
همین کیفیت بالای شیر موجب شده که این بزها بهترین بزهای منطقه خاورمیانه باشد و این حیوان در تمام فصول سال می توانند تولید مثل کنند و درصد بسیار زیاد قابل توجه دوقلوزایی دارد.

مهمترین اهداف ورود دام های پرتولید جایگزینی دام های کم بازده با این دام های پرتولید است به ویژه اینکه تغییر اقلیم و فقر مراتع در یک دهه گذشته سبب شده دامداری به صورت نیمه صنعتی و صنعتی در استان یزد رواج یابد.

اما با دام های کم بازده و فاقد توجیه اقتصادی در حالیکه تولید متوسط شیر سالانه دام های سنتی 50 تا حداکثر100 لیتر و نرخ زاد آوری آن 70 درصداست ، میزان تولید شیر در دام های جدید 500 تا 900 لیتر و نرخ زاد آوری 180 تا 220 درصد است.

پیش بینی می شود، در یک برنامه میان مدت با جایگزینی 400 هزار راس دام سبک شیری کم بازده استان یزد با دام های اصلاح شده پر تولید، حتی بدون افزایش جمعیت، تولید شیر دام های سبک به پنج تا 7 برابر و تولید گوشت قرمز به 2 تا سه برابر افزایش داد.
سالیانه 290 هزار تن شیر در استان یزد تولید می شود که بیش از نیمی از آن مازاد بر مصرف بوده و به استان های دیگر صادر می‌شود.

مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد .

25 تیرماه 1398 ،معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد گفته بود که بز نژاد مورسیا با توجه به مقاومت آن در برابر گرما و کوچکی جثه و کم خوراک بودن نسبت به شیری که تولید می‌کند، نژاد آن از لحاظ اقتصادی در مناطقی مانند یزد مقرون به صرفه است.

سید مسعود عظیمی در نشست تسهیلات و توزیع ویژه بز مورسیا در میبد افزود: با همکاری شرکت تعاونی دامداران و سازمان جهاد کشاورزی یزد، یک هزار و 200 راس شامل هزار و 160 بز ماده و بقیه نر به استان حمل و در منطقه‌ای قرنطینه و زادآوری آنها به مردم آموزش داده شد.

وی در ادامه قرنطینه این حیوان را به دلیل احتمال وجود بیماری‌های دامی ذکر کرد که ممکن است ناقل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان باشد.

تعداد مشاهده خبر115 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal